Při teplotách kolem nuly na mokrém padajícím sněhu se na lyže lepí i tvrdý modrý stoupací vosk,co stím nějaký klistr třeba?
Doporučuji zkusit techniku vrstvení vosků. Pokud počítáte s oteplením během výletu na běžkách, namažte na základní vosk na skluzných plochách měkčí Skivo parafín v červené nebo fialové barvě. Můžete jej klidně i zažehlit. Třetí vrstvou pak bude vosk tvrdší, studenější. Ten se během cesty setře a měkký vosk začne plnit svou funkci. Stejným způsobem postupujte i u stoupacích vosků
běžeckých lyží. Technika mazání tvrdých stoupacích vosků na měkké či dokonce na klistry je sice náročnější, ale vyplatí se. Hodně pomůže, pokud měkké vosky zažehlíte. Změníte tím sice trochu jejich vlastnosti (tzv. ztvrdnou asi o stupeň), ale bude se vám na ně potom lépe nanášet tvrdší vosk.
Lze dokonce nanést i několik vrstev vosků na sebe. Zvýšíte tak odolnost ochranné vrstvy ve skluznici. Pokud nanesete nejprve tvrdší (studenější) vosk a teprve na něj ten, který odpovídá venkovní teplotě, docílíte delší trvanlivosti. Například: Chystáte se namazat fialový vosk, protože je venku okolo nuly. Pokud chcete, aby vydržel déle a vy si mohli déle užívat jízdy bez nutnosti dalšího ošetření, namažte pod něj vosk o stupeň tvrdší, v tomto případě tedy modrý. Zásadu nanášení měkčího vosku na tvrdší, (teplejšího na studenější) je třeba striktně dodržet. Při voskování pak postupujte běžným způsobem. Dbejte na to, abyste stěrkou dobře stáhli přebytečný vosk, který by vás při jízdě naopak brzdil.
Autor | www.skivo.cz